StrongSiostra - odpowiedzialność - Burn It! ...
ODPOWIEDZIALNOŚĆ

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jest Twoja.

WSTĘP

Pierwszy raz tak naprawdę postawiłam sobie świadomie pytanie czym jest odpowiedzialność kiedy robiłam test Gallupa. Dwa razy odpowiedzialność wyszła mi w pierwszej dziesiątce, czyli bardzo wysoko. To oznacza osobę, która czuje się wewnętrznie zobowiązana do dotrzymywania danego słowa i kierująca się takimi wartościami jak uczciwość i lojalność. 

 

Przez większość życia to było dla mnie naturalne. 

To są faktycznie wartości, które mam głęboko zakorzenione. 

Którymi się kieruje przy wyborach życiowych. Nigdy nie był to dla mnie obcy koncept. 

 

Bo odpowiedzialnym trzeba być i kropka. Jak trzeba było zostać po godzinach i dokończyć pracę to zostawałam. Kiedy ktoś był wobec mnie uczciwy – automatycznie stawałam się wobec takiej osoby lojalna. 

 

Tylko – oczywiście jak ze wszystkim – kiedy w odpowiedzialności nie ma równowagi, może się łatwo przerodzić w nadużycie wobec siebie. Kiedy próbując za wszelką cenę wywiązać się z danego słowa nie zwracasz uwagi na swój czas, zdrowie, komfort. Czasami może to wręcz nabierać charakteru obsesyjnego doprowadzenia spraw do samego końca, bez względu na wynik końcowy i koszty. 

Zbyt duża odpowiedzialność to bardzo często permanentny stres, bo przejmujemy się nie tylko tym czy damy radę, ale też czy dają radę inni. Bardzo często stawiamy się też w roli strażnika odpowiedzialności za wszystkich. To wiąże się z wymaganiami wobec innych. Tworzenia ciśnienia. Presji i wszystkich niefajnych rzeczy które zdarzają się w relacjach i związkach. 

 

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym przedstawiam moją perspektywę szerzej:

 

 

Pamiętaj proszę, że w Siostrzenniku StrongSiostra czeka na Ciebie druga aktywacja.

Wykonywanie ich to większa część pracy, jaką możesz (jeśli chcesz) wykonać ze sobą podczas całej kampanii StrongSiostra.

Czekają na Ciebie również bardzo ważne pytania do odpowiedzenia. Samej sobie. Szczerze. Zamysłem stworzenia Planera StrongSiostra było też to – żebyś mogła poświęcić więcej czasu dla siebie. Aktywnego czasu. Takiego, który szczerze wpływa na Twój rozwój osobisty. Bardzo zachęcam do jego zakupu. Jest to piękna książka.

ZOBACZ SIOSTRZENNIK 

TEKST OD EKSPERTA

Ile razy powiedziałam swoim pacjentkom: „Jesteś odpowiedzialna za siebie, swoje dzieci, swoje zwierzęta i nikogo więcej” – nie wiem! Tysiące! A może dziesiątki tysięcy… Ale co to dokładnie znaczy, być odpowiedzialnym za siebie?

 

To znaczy przyjęcie do świadomości faktu, że nie mamy wpływu na innych ludzi. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy, to i tak ich zachowanie zależy tylko i wyłącznie od nich. Mogą zrobić to, co chcemy z różnych względów, ale wciąż jest to ich decyzja. Gdy uda ci się z tym pogodzić, zobaczysz, że łatwiej ci będzie odpuszczać innym i sobie też.

 

To znaczy, że nie mówi się: „on mnie wkurzył”, tylko „podjęłam decyzję, że będę kontynuować zachowania, które podpowiadają mi emocje wywołane jego zachowaniem”. Widzisz różnicę? Ja ją nazywam wolnością. Mamy wolność wyboru naszych zachowań. Nie korzystamy z niej ponieważ, jak pisałam na samym początku naszej podróży, umysł jest skąpcem poznawczym i lubi wszystko automatyzować. Do tego dochodzą emocje, którym pozwalamy przejąć stery i… załatwione. Działamy automatycznie i bezmyślnie.

 

To znaczy angażowanie się w takie działania, które na długą metę będą dla nas dobre. Podkreślam: „na długą metę”. To trudny wybór, łatwiej jest zaangażować się działanie, które przyniesie ulgę szybko, ale często na koniec dnia przynosi ono więcej szkody niż pożytku.

 

To znaczy bycie w kontakcie z najgłębszą częścią siebie, prawdziwą jaźnią, obserwującym ja – tym fragmentem siebie, który nigdy się nie zmienia, niczego nie ocenia, po prostu jest i obserwuje.

 

By móc to wszystko ogarnąć warto nieustająco kultywować czułą relację z tu i teraz. Tym prawdziwym, namacalnym „tu i teraz”. Często polecam swoim pacjentkom film „Langoliery – pożeracze czasu”, na podstawie książki Stevena Kinga… nie żeby było to jakieś wybitne kino, ale idealnie przedstawia koncept czasu: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Nasze życie jest tu i teraz. Nie ma go ani wczoraj, ani minutę temu, nie ma go też za minutę, ani jutro. Jest teraz. Gdy uda ci się osiąść w tym słynnym „tu i teraz”, dużo łatwiej będzie ci wziąć odpowiedzialność za siebie, bo będziesz reagować na bieżąco. Wydłuży się subiektywnie czas pomiędzy bodźcem, a reakcją dając ci przestrzeń na podjęcie decyzji dotyczącej najbardziej w danej sytuacji funkcjonalnego zachowania.

 

Jak mówi Jon Kabat-Zinn, ojciec terapii opartej na uważności, mindfulness to świadomość, która buduje się dzięki celowemu utrzymywaniu uwagi na chwili obecnej bez osądzania, a robimy to po to, by lepiej rozumieć siebie i rozwijać mądrość. Gdy wpiszesz w wyszukiwarkę jego nazwisko, wyskoczy bardzo wiele praktyk uważności. Na początek wybierz te, z którymi czujesz się bezpiecznie i swobodnie. Z czasem sięgaj po te, które na początku sprawiały ci trudność. Nie praktykuj mindfulnesów samodzielnie jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe.

Ta świadomość, uważna obecność, pozwala nam na kontakt z obserwującym ja, o którym wspomniałam wcześniej. Jak mówi się w Terapii Akceptacji i Zaangażowania Ja jako kontekst (obserwujące Ja) to nie jest ani myśl, ani uczucie tylko miejsce, z którego możemy obserwować swoje myśli, emocje i uczucia, oraz obszar, w którym one są. To taka specjalna, psychologiczna przestrzeń, z której możemy oglądać nasze doświadczenia, bez zanurzania się w nich. Russ Harris określa to mianem „czystej świadomości” i mówi, że to określenie pozwala na wyjście do idei świadomości własnej świadomości.

 

Budowanie kontaktu z Ja obserwującym następuje podczas każdego ćwiczenia uważności w zasadzie. Acz moje ulubiona praktyka kontaktowania się z Ja obserwującym to metafora nieba.

 

Ja obserwujące jest jak niebo, a myśli, emocje i uczucia są jak pogoda. Niebo ma miejsce na każdą pogodę. Co więcej, nawet największe wichury, huragany, tajfuny nie są w stanie mu nic zrobić. Niebo po prostu jest, a pogoda się zmienia nieustająco. Czasami zapominamy, że to niebo istnieje, skupiamy się na huku pioruna, czy strugach deszczu. Ale ono jest… Czasami zasłaniają je chmury, ale jeśli wzniesiemy się ponad nie, zobaczymy bezkresny błękit nieba.

 

Im częściej będziesz oglądać niebo i dystansować się do aktualnej pogody, tym łatwiej będzie ci być ze sobą i dbać o siebie, w odpowiedzialny, funkcjonalny sposób. Spróbujesz…?

 

Joanna Noa Wrześniowska

Psycholog, terapeuta ACT I EMDR

Psycholog śledczy

 

Joanna Wrześniowska jest psychologiem klinicznym, terapeutą ACT i EMDR. Specjalizuje się w pracy z osobami żyjącymi z depresją, lękami, znajdującymi się w sytuacjach kryzysowych i po przeżyciu traumy. Uczy swoich pacjentów, jak akceptować to, czego nie mogą zmienić, skąd czerpać siłę, by zmieniać to, co zmienić mogą i jak rozróżnić jedno od drugiego. A wszystko w duchu głębokiego samo-współczucia. Więcej na stronie www.wrzesniowska.pl.

Czytaj dalej

ZOBACZ PRODUKTY STRONGSIOSTRA

Z każdego zakupionego przez Ciebie produktu STRONGSIOSTRA przeznaczam 10% na Centrum Praw Kobiet

koszulka StrongSiostra

109 

Wyczyść
Tabela rozmiarów

Planer StrongSiostra

129 

35 w magazynie

ROZMOWA ZE STRONGSIOSTRĄ

Moją Gościnią – StrongSiostrą tego miesiąca jest kobieta posiadającą niesamowitą intuicję i niepowtarzalną energię.

Poznajcie Iwonę Bobrowską-Budny. Talent Management Mentor.

Dyrektor Programu MBA HR i Partner merytoryczny Akademii Leona Koźmińskiego. Iwona jest moją Mentorką od wielu lat. Wspaniała osoba, z którą na polu energetycznym rozumiem się jak z nikim innym.

 

Zapraszam serdecznie do obejrzenia naszej rozmowy, lub przynajmniej przesłuchania.

 

ZOBACZ KOLEJNE ODKRYTE MIESIĄCE KAMPANII STRONGSIOSTRA

Każdy nowy miesiąc, począwszy od października 2021 r. to nowy temat. Nowa refleksja.

Przejdź do kolejnych miesięcy – i odkrywaj siebie na nowo.

STRONA GŁÓWNA. [przejdź>>].

1. ZMIANA. Stań się tym, kim jesteś.[przejdź>>].

2. GŁOS. W głosie jest nasza moc. [przejdź>>]

3. CIAŁO I OBECNOŚĆ. Czytanie ciała. Tu i teraz. [przejdź>>]

4. LUDZIE LUSTRA. Świadome bycie w relacji. [przejdź>>].

5. AUTOAGRESJA. Atak na siebie. Dlaczego sobie to robisz? [przejdź>>].

6. GRANICE. Potrzeby. Stawanie za sobą. [przejdź>>].

7. ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jest Twoja. [tu jesteś].

8. MOC. Dlaczego uciekamy przed własną mocą. [przejdź>>].

9. MIŁOŚĆ. Wielkie słowa nie zawstydzają. [przejdź>>].

10. KIM JESTEŚ. Pokazać siebie. [przejdź>>].

11. ODPOCZYNEK. Pozwolić sobie? [przejdź>>].

12. INTEGRACJA. Czuły obserwator. [przejdź>>].

Bądź zawsze na bieżąco

0